İnsan Okuryazarlığı ve Yüz Okuma Sanatı 13

İnsan Okuryazarlığı ve Yüz Okuma Sanatı

Dr. Murat Kaplan

 

Yüz Okuma Sanatı ve ÖFKE

 

Öfke, belli ölçüde olması şartıyla kişi için hem bir savunma kalkanı, hem de silah olarak kullanılan çok güçlü bir duygudur. Ölçünün kaçırılması durumunda ise ‘öfke yok eder ve çoğu zaman insanın biyolojisinde ve kişiliğinde değişime yol açar'. 

 

Murat Kaplan

 

Kadim Asya'da, öfke qi'sinin (öfke enerjisinin) yukarı doğru yükselen, kişinin yüzünü kırmızı bir alevle kaplayıp, gözlerde de şişme yaptığını ifade ederlermiş. Yüzdeki bu kırmızılığın biyolojik sürecin dışında ‘öfkeyle yapılan yanlışların yüze utanç ve pişmanlık kızarıklığı' şeklinde yansıyarak, bir süre daha ‘öfkenin çirkin mührü'nün yüzde kalacağı uyarısı da yapılırmış. Bizdeki ‘öfkeyle kalkan, zararla oturur' sözü de benzer bir hatırlatmayı yapar.

 

Öfke, doğası gereği çok odaklanmış bir duyguyu da ifade eder. Bu odaklanma bir saldırı için hazırlanırken vücutta katılaşmaya neden olur. Bu nedenle de sürekli bir duygu olduğunda öfke, vücudun katılaşmasıyla birlikte zihinde de benzer bir katılık var olur. Bu tür kişilerde uyum becerisi zayıflar; tepkisel ve olumsuz olan bu kimlik kalıcı olma riskiyle kişiyi zamanla istenmeyen biri haline getirebilir. 

 

Yüzde Öfke Süreci (kısaca):

 

Gözlerin ve ağzın daralması, sıkılaşması, burun deliklerinin aniden alevlenmesi ve (oksijen ihtiyacı nedeniyle) genişlemesi, kaşların gözlere doğru alçaltılır düşürülmesi, kaşlar arasında derin oluklar ve çizgiler oluşturulması ve sıkılmış bir çene, en bariz göstergelerdendir.

 

Murat Kaplan

 

Öfke, görselde de gördüğünüz gibi özellikle kaşlar arasındaki bölgede, gözlerde ve ağız çevresinde kendisini gösterir.

 

Öfkeli birinin yüzünde sert ve keskin işaretler yoğunlaşır ve belirginleşir. Yüz yansıyan bu sertlik, beyin-beden bağlantısına olan etkisi nedeniyle kişinin dış dünyaya gönderdiği olumsuz titreşimlerle birlikte kendi fizyolojisine de olumsuz etki eder.

 

Belli bir dozda faydalı olabilen öfke, diğer birçok durumda olduğu gibi aşırı kullandığında, kaşlar arasında çok derin çizgiler olarak kendisini gösterir. Öfke çok başvurulan ve yönetilemeyen bir duygu haline geldiğinde kişinin gözlerinin beyaz kısmı sürekli kırmızı olabilir. Bu da dış algıda sert ve güvenilmez bir kişilik olarak değerlendirilir. Devamında kişinin dudakları sıkılaşır, çenesi katılaşır, dişler sıkılır. Neticesinde, çene yapısı zayıflar, kaş tüyleri dökülür, kaşlar arasındaki alan kırışıklıklarla dolacak ve sklera kararacaktır. 

 

Bedende Öfke Süreci (kısaca):

 

Uzun süre devam eden öfke kişinin fiziksel sağlığına da zarar verecektir.

 

Hepimizin bedenleri öfke duygusuna farklı şekilde tepki verir. Bazılarımızda öfke midemize ya da bağırsaklarımıza saldırırken,  başka insanlarda aynı olumsuz duygu kalbe, akciğerlere veya beyne saldırabilir.

 

Murat Kaplan

 

Bir önceki kısımda yüze yansıyan öfke verileri, karaciğerin aşırı kullanımına ve bedende toplanan toksinlere işaret eder. Fazla öfke, bir süre sonra nefrete dönüşebilir ve nefret duygusu hem beden hem de zihin için çok zehirlidir. Bu durumla başa çıkamayan kişilerin duygu, düşünce ve davranış döngüsü ağırlaşır ve tüm hayatı olumsuzluğun etkisini deneyimler.

 

Korku-Öfke İlişkisi:

 

Temel dokusunda hazırlayıcı duygusu korku olan öfke, kişide korku arttıkça güçlenecektir. Modern toplumlarda bir salgın hızıyla artarak hepimize dokunan öfke gün geçtikçe daha ciddi bir tehdit olarak karşımızdadır. 

 

Not: Duyguların yüze ve bedene olan yansımalarını Alfa Kitap'tan 2021 sonunda yayımlanacak ‘Yüz Okuma Sanatı 3' kitabımızda detaylarıyla görebileceksiniz.

 

Dr. Murat Kaplan

muratkaplan@gazetesayfasi.com
https://www.instagram.com/kaplan_edu/


Paylaş: