Cobra Kai (Netflix)

Merhaba arkadaşlar. Çocukluğumun efsane filmleri, 1984 yapımı Karate Kid ve 1986 yapımı Karate Kid-II‘nin devamı niteliğindeki Netflix dizisi Cobra Kai'nin incelemesiyle karşınızdayım. Aslında ilk kez, Youtube'un film ve dizi platformu Youtube Originals tarafından yayınlalan dizinin haklarını sonradan Netflix satın aldı.

 

Dizinin en güzel tarafı, ana karakterleri canlandıran oyuncuların, Karate Kid filmlerindeki kişilerle aynı olması. Artık tabi yaşlanmış bir vaziyette karşımıza çıkıyorlar. Daniel LaRusso(Ralph Macchio) evli, iki çocuk babası, Japonya merkezli bir otomobil firmasının ABD'deki satış temsilcisi ve hali vakti yerinde. Johnny Lawrence(William Zebka) ise çalıştığı yerlerde bir türlü dikiş tutturamayan, oğluyla arasında ciddi problemleri olan, kıt kanaat geçinen, başına buyruk takılan biri. Lawrence'ın, kendisinin eski karate takımı olan Cobra Kai ismiyle karate eğitimi vermek için salon açmasıyla dövüş sanatları olaylarına giriyoruz. Sonrasında yolları kesişen Lawrence ve LaRusso eski günlerdeki gibi birbirleriyle inceden bir rekabete giriyorlar. Buna LaRusso‘nun Miyagi-Do adı altında karate dersleri vermeye başlamasıyla aralarındaki gerilim zirveye çıkıyor. İlerleyen zamanlarda Lawrence'ın eski gaddar hocası John Kreese'in (Martin Kove) Lawrence'a katılması, hatta Cobra Kai'yi adeta ele geçirmesi, dövüş sanatı- şiddet ikileminin en bariz şekilde ortaya çıkmasını bizlere yansıtıyor. Dizinin dövüş sanatları yanında önemli bir kısmını oluşturan, lise çağındaki gençlerin hayatlarının anlatılıyor olması sebebiyle "gençlik dizisi" havası da oldukça hissediliyor.

 

2. sezon finalinde, lisedeki gençlerin kendi aralarında kavgaya tutuşmasıyla ortaya çıkan uzun dövüş sekansı harikaydı. Dizideki karakterler de harika işlenmiş. Uzun zamandır karakter gelişimleri bu kadar iyi anlatılan bir dizi izlememiştim. Zaman zaman basit dursa da özellikle Hawk/Eli karakterinin olduğu zamanlarda dövüş sahneleri gayet iyi. Bunda karakteri canlandıran Jacob Bertrand‘ın küçüklüğünde karate eğitimi almış olmasının payı var. Birçok flashback sahnesiyle birlikte Karate Kid filmlerinden sahneler izliyoruz. 2005 yılında aramızdan ayrılan Miyagi Usta'ya( Pat Morita) saygı duruşunu da eksik etmiyor dizi.

 

Bölümler ortalama 30-35 dakika, adeta akıp gidiyor. Şu anda 3 sezonu yayınlanan ve devam sezonları büyük ihtimalle gelecek olan Cobra Kai'yi mutlaka izleyin.

 

Daima sinemayla kalın, hoşça kalın...


Paylaş: